Biokúpalisko

BIOBAZÉN – KÚPANIE BEZ CHÉMIE

Láka Vás plávanie v čistej vode bez chémikálii v krásnom prírodnom prostredí a s pohľadom na krásu kvitnúcich lekien? Aj to sa u nás dá v novovybudovanom biokúpalisku.
Samotný bazén s plochou približne 1400 m2 je predelený dreveným mostíkom na detskú časť a časť pre dospelých. Hĺbka vody v detskej časti je od 0 do 60 cm, v časti pre dospelých od jedného do dvoch metrov. Mierne klesajúci povrch bazéna poskytuje dostatočný priestor tak pre plavcov ako i neplavcov. Teplota vody sa v júli pohybuje okolo 22 – 26 stupňov.
K ohradenej ploche biokúpaliska patrí aj priestor určený na oddych priamo pri bazéne s možnosťou zapožičania dreveného lehátka na celý deň.
Kvalita vody je počas letných mesiacov pravidelne monitorovaná na základe laboratórnych analýz odobratých vzoriek. Výsledky jednotlivých rozborov vody zverejňujeme okrem tejto stránky aj na našej facebook stránke Jazero L.A.

PRINCÍP ČISTENIA VODY

O úpravu vody v našom biokúpalisku sa stará kvalitne riešená biotechnológia, a to formou externej biofiltrácie a samotnej technológie. Prvotná úprava vody prebieha už v pobrežných biologických zónach bazéna. Hlavná fáza čistenia vody však prebieha vo filtračnej (regeneračnej) časti – externom biofiltri. Do tejto externej biofiltrácie vteká voda z biokúpaliska pomocou čerpadiel.

Podstatou celého procesu čistenia vody je súhra viacerých faktorov. Jeho základom sú vodné rastliny. Bez nich by samočistiaca funkcia bazéna nebola možná. Na výsadbu sme použili všetky typy vodných rastlín. Ich druhová rozmanitosť zaručí správne fungovanie biokúpaliska a obmedzí výskyt rias na minimum. V našom filtri sú zastúpené

  • Pobrežné a močiarne rastliny
  • Plávajúce a rastliny s listami na hladine
  • Rákosovité rastliny
  • Filtračné rastliny
  • Lekná

Najefektívnejším filtračným systémom biobazéna je zooplanktón. Vďaka týmto drobným živočíchom je voda neustále filtrovaná bez použitia akejkoľvek technológie. Zooplanktón zahŕňa skupinu voľne plávajúcich vodných druhov ako malé kôrovce a prvoky, Predovšetkým Dafnie, žiabronožky, perloočky a cyklopy hrajú dôležitú úlohu pre samočistenie vody. Pre tieto drobné živočíchy sú riasy základnou zložkou potravy. Zooplankón je schopný odfiltrovať hygienicky dôležité baktérie v celom objeme vody z jazera za 3 až 7 dní. Jeho rozmnožovanie funguje na princípe samoregulácie a jeho počet sa úmerne mení na množstve rias.
Biofilm, nazývaný aj organický trávnik, v podstate v bazéne vytvára samočistenie. Pozostáva z baktérií, rias, húb a z jednobunkových organizmov. najčastejšie sa vyskytujú v porastoch vo všetkých oblastiach jazera alebo vo filtroch, ktoré sú zásobované dostatočným kyslíkom. Je predovšetkým v štrku, na kameňoch a všetkých rastlinách.

Časom sa na dne bazéna a hlavne jeho regeneračnej časti usadzujú rôzne sedimenty hlavne organického pôvodu. Táto organická hmota je základnou potravou pre vodné slimáky, červy, mušle, larvy hmyzu a všetky iné živočíchy žijúce na dne, ktoré sa všeobecne označujú ako bentos. Týmto rozkladom organickej hmoty na jednoduché minerálne zložky má bentos veľký význam pre zachovanie prirodzenej ekologickej rovnováhy v biobazéne.

K čistote a k celkovej funkčnosti biobazéna prispieva samozrejme aj vhodná technológia. Tu si treba však uvedomiť, že stabilnejšie sú systémy s použitím menšieho množstva technológie V našom prípade medzi základné prvky technológie patria čerpadla, hladinové zberače nečistôt – skimmery a jemný mechanický filter. Našim nevyhnutným pomocníkom je extra výkonný jazierkový vysávač.

Jazero / Rybník

Pre všetkých rybárov, nerybárov, tých, ktorí chcú vyskúšať adrenalín pri rybačke, ale aj pre tých, ktorí chcú prežiť aktívny oddych pri vode v prírodnom prostredí a zabudnúť na bežné starosti je k dispozícii tiež súkromný rybník.

Vodná plocha s rozlohou cca 1,5 ha a rozmeroch približne 180m x 85m s priemernou hĺbkou vody takmer 2 metre je určená na váš relax a osvieženie. Pozvoľný vstup do vody ocenia hlavne deti a neplavci.. Na osvieženie je vám k dispozícii aj solárna sprcha.

Mimo letnej sezóny je jazero využívané hlavne rybármi. Na návnadu Vám tu môže skočiť kapor obyčajný, sumec západný, šťuka obyčajná, tolstolobik biely, amur biely, zubáč veľkoústy, karas obyčajný, jalec hlavatý a ostriež zelenkastý. Samozrejmosťou sú i kapitálne kusy.

Bohaté zážitky si od nás odnesú rodiny, partie či firmy, ktoré si môžu rezervovať areál iba pre seba. Na svoje si prídu nerybári, rybári aj profesionáli, ktorí sa chcú so zážitkom z lovu podeliť so svojou rodinou a známymi.

Záhradná reštaurácia

Útočisko voči letným horúčavám poskytuje tiež záhradná reštaurácia, kde sa pri chutných jedlách môžete občerstviť chladenými nápojmi. Ochutnajte 100% ovocné šťavy, ktoré pripravujeme z čerstvého ovocia či grilované dobroty voňavé od dymu dreveného uhlia. Záhradná reštaurácia spolu s priľahlou novovybudovanou pergolou poskytuje približne 150 miest na sedenie.

Výnimočnú atmosféru reštaurácie znásobuje jej dokonalá prírodná poloha priamo medzi rybníkom a riekou Cirocha. Pozorovanie rýb v jazere, počúvanie žblnkotu toku Cirochy či počúvanie spevu vtákov v obklopení zelene Vám určite spríjemní čas strávený u nás.

Je to už „pár rokov“, počas ktorých pre Vás pripravujeme najrôznejšie podujatia podľa Vašich želaní. V našich priestoroch môžete usporiadať rodinné slávnosti, stretávky zo školských čias, firemné posedenia, teambuildingy, športové dni, školské akcie, opekačky, a pod. Súčasťou a často využívanou možnosťou Vašich akcií môže byť kultúrno-zábavný program ako živá hudba rôzneho žánru, karaoke, disco, rozprávač – zabávač, atď. Radi Vám so zabezpečením programu pomôžeme. Vieme Vám tiež zabezpečiť uzatvorenú spoločnosť, kde máte garantovaný pokojný priebeh Vášho podujatia.

Súčasťou reštaurácie je aj detské ihrisko, ktoré v letnom období ocenia najmä mamičky s deťmi. Na vaše deti čaká trampolína, preliezky, pieskovisko a detské hojdačky.

Vinna pivnica u Tučňaka

V areáli je od 1. júna 2020 v prevádzke aj štýlová vínna pivnica s celoročnou prevádzkou. Pivnica je postavená tradičným spôsobom z prírodných materiálov, na dnešnú dobu teda trochu netradične 🙂 Masívne kamenné obvodové múry, zrubový vstup a drevený nábytok z masívu vhodne dotvára pivničnú atmosféru.

Hlavná je však ponuka starostlivo vyberaných kvalitných vín prevažne zo slovenských viníc. V ponuke je však aj iné občerstvenie, vrátane kávy, ale predovšetkým studená kuchyňa vo forme lahodných syrov a domácich mäsových výrobkov.

Pivnica má kapacitu 30 – 40 miest a je tiež vhodná na usporiadanie rodinných, firemných alebo iných akcií. Vďaka kvalitnej zvukovej technike môžete svoju akciu atraktívne skombinovať so zábavou a jedlom.

Vďaka LCD prijímaču budú zaiste zaujimavé aj športové prenosy, tak z Ligy majstrov ako aj zo všetkých väčších športových udalostí v roku 2020 ako MS v hokeji, ME vo futbale či LOH.

Otváracie hodiny:

Pondelok   15:00 – 22:30
Utorok       15:00 – 22:30
Streda        15:00 – 22:30
Štvrtok       15:00 – 22:30
Piatok         15:00 – 22:30
Sobota       14:00 – 22:30
Nedeľa       11:00 – 22:30